Miért jó a hőszigetelés? Mi az előnye, van-e hátránya? Mikor térül meg a hőszigetelés?
Épületeink hőszigetelése nemcsak gazdasági kérdés, hanem a környezeti veszélyforrások okaira és következményeire is hatással bíró tényező. A hatékony hőszigetelés által megtakarítható fűtési igény egyszersmind a globális felmelegedést okozó széndioxid-kibocsátást is csökkenti, takarékoskodik a kőolajkészletekkel.
Az épületek külső határoló szerkezeteinek hővédelme, hőszigetelése teszi lehetővé azt, hogy az éves hőingadozás széles intervalluma (ami -25 és +35°C között akár 60 fok is lehet) ellenére egy lakószoba belső hőmérséklete állandóan 20 és 25°C között legyen. Ennek legegyszerűbb módszere a megfelelően méretezett és kivitelezett hőszigetelés. Környezetbarát, hiszen a viszonylag hosszú, 50-100 éves használati periódus után sem válik végleg hulladékká az EPS hőszigetelés. Az ehhez szükséges technológia rendelkezésre áll, ugyanis a feleslegessé vált polisztirol hab kb. 95%-ban újrahasznosítható.
Ezen felül hamarosan kerámia hővédő bevonattal történő hőszigetelést is választhat, amely visszaveri a beérkező hő akár 80%-át is. (hideget és meleget is). Ez a megoldás kül- és beltéren is alkalmazható egyaránt, kizárja a penészképződés lehetőségét de ugyanakkor légáteresztő. Bővebb információk hamarosan!
A szigeteléssel együtt járó magasabb lakókomfort – a lakás kánikulában is elviselhető hőmérséklete és hogy végleg megszabadulhatunk a penésztől – mind olyan előnyök, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül.
A megtakarítás mértéke több változótól függ. Hat rá az épület tagoltsága, tájolása, a nyílászárók állapota, a meglévő – vagy nem lévő — szigetelés, de figyelembe kell venni a gazdasági tényezőket is, mint például a kamatlábak és az energiahordozók árának változása.
Mikor térül meg?
A meglepő az, hogy szinte azonnal. A hőszigetelés Magyarországon átlagosan 15%-al növeli meg az ingatlan értékét. Átlagos négyzetméter árral és lakás mérettel számolva ez 31.000 Ft/m2, azaz 3-4,5 millió forint értéknövekedést jelent.
Milyen hőszigetelést választhatok?
EPS hőszigetelés
Grafitos hőszigetelés
Kőzetgyapot szigetelés
Kerámia hővédő bevonat
EPS hőszigetelés
A hungarocell jelenleg a piacon kapható legkedvezőbb árú homlokzati hőszigetelő anyag. Alapanyaga a polisztirol, innen ered másik neve: EPS (expandált polisztirol) lap. Rendkívül jól hő- és páratechnikai szempontból, hőszigetelő képessége az idő múlásával sem csökken. Az expandált polisztirolhab (EPS) teljes életciklusukban képes a környezet védelmére.
Az építészeti hőszigetelő anyagok elsődleges funkciója az, hogy épületeink energiaigényét minimalizálják, így a kisebb energiafogyasztás révén a lakások tulajdonosai kevésbé terhelik a környezetet. A nemesvakolat felhordást géppel végezzük, így egységes, magas minőségű végeredményt kapunk, ami a vizuálisan még inkább megadja az épület esztétikai szépségét.
Grafitos hőszigetelés
A grafitos polisztirol a fehér kemény polisztirol (EPS) továbbfejlesztett változata, mely 23%-kal jobb hőszigetelő képességgel bír, mint a normál EPS. Alapvetően a grafitos polisztirol egy hagyományos expandált lap, melynek anyagához grafitport adnak, hogy javuljon a szigetelőképessége. A grafitporos adalék 20-25 %-ban javítja a polisztirol szigetelő tulajdonságait, viszont maga a lap vékonyabb, mint fehér EPS, vagy XPS polisztirol lap. A grafitpor nem teszi gyúlékonyabbá a polisztirolt, vagyis a tűzállósági tulajdonságait nem befolyásolja.
Kétféle változata ismert: a grafit és grafit reflex. Ez utóbbi már egy továbbfejlesztett megoldása a grafitos polisztirolnak is, mely képes a sötét grafitos polisztirolt megvédeni a napsütéstől a felragasztás követően egészen a dűbelezésig, utána már nincs különösebb funkciója.
Ugyanakkor a grafit reflexes megoldás pont azért jött létre, hogy a hagyományos grafitporos polisztirol lapok egyik hátrányát csökkentse, mégpedig azt, hogy erős napsugárzás hatására felmelegedjenek a lapok. A hagyományos grafitos lapok a napsütés hatására nagy átmelegednek, emiatt pedig jóval nehezebb felragasztani őket.
A nemesvakolat felhordást géppel végezzük, így egységes, magas minőségű végeredményt kapunk, ami a vizuálisan még inkább megadja az épület esztétikai szépségét.
Kőzetgyapot szigetelés
A kőzetgyapot szigetelés a szigetelési anyagok mindössze 10 %-át teszi ki, viszont egyre népszerűbb, ez pedig annak köszönhető, hogy nagyon komplex módon elégíti ki a hőszigetelésekkel szembeni elvárásokat. A kőzetgyapot szigetelés alapanyaga a bazaltkő, mely természetese, nem éghető, méret és formatartó, tartós, és remek mechanikai tulajdonságokkal is rendelkezik.
A kőzetgyapot alapú ásványgyapot szigetelés hordozza magában a bazaltkő össze pozitív tulajdonságát, a gyártási technológiának köszönhetően pedig egy kiváló páraáteresztő, hőszigetelő és hangszigetelő tulajdonságokkal bíró szigetelőanyag jön létre.
A kőzetgyapot szigetelés egyik hátránya, hogy nem a legolcsóbb szigetelő megoldás, és mivel egy viszonylag új anyagról van szó, még kevesen értenek hozzá. Ugyanakkor a kedvező tulajdonságai miatt egyre többen választják, mert jóval több igényt tud kielégíteni szigetelés szempontból, mint más szigetelőanyagok. Azt sem árt tudni, hogy bár a bazaltkő természetese anyag, a kőzetgyapot szigetelés sem teljesen környezetbarát, ugyanis az előállításának magas az energiaszükséglete, bontás után pedig veszélyes hulladéknak minősül.Az expandált polisztirolhab (EPS) teljes életciklusukban képes a környezet védelmére. Az építészeti hőszigetelő anyagok elsődleges funkciója az, hogy épületeink energiaigényét minimalizálják, így a kisebb energiafogyasztás révén a lakások tulajdonosai kevésbé terhelik a környezetet.
A nemesvakolat felhordást gépi szórással végezzük, így egységes, magas minőségű végeredményt kapunk, ami a vizuálisan még inkább megadja az épület esztétikai szépségét.
Kerámia hővédő bevonat
Innovatív hőgátló bevonat, részben nanométer méretű alkotókat is tartalmaz.
SRI értéke igazoltan 107. Visszaveri a hősugárzás több,mint 83 %-át. 1 mm hővédő bevonat réteg, 10 cm vastag EPS hőszigetelő rendszernek felel meg.
A jelenleg folymatban lévő új laboratóriumi vizsgálat az anyag hővezető képességére vonatkozó értékeit, már a passzív ház közeli követelményi értéke köré várják.
- – A GEX egy űrsiklókon végzett fejlesztésekből származó kerámia hőblokkoló bevonat fejlett, tudományos formulája.
- – Olyan mikron méretű kerámia gömböket tartalmaz, amelyek belsejében vákum van. airless szóráskor a kerámiagömbök egyenletesen oszlanak el a felületen, egy egybefüggő réteget létrehozva, ami által hatékonyan verik vissza a besugárzó hőenergiát.(hideget és meleget is)
- – A kívűlről beérkező hőterhelés megelőzése a tetőkön és a falakon nagymértékben csökkenti a belső hőmérsékletet. Ezáltal csökkenti villanyszámlát és a KW áramfelhasználást.
Gondosan megtervezett összetétel: a kötőanyag, a megfelelő méretű és anyagú, minőségű kvázi vákuum kerámia gömb, a takarást biztosító adalékok és a reológiai adalékok harmonikus aránya. Ennek eredménye a jól tapadó, nagy fedőképességgel bíró, könnyen felhordható bevonatok, melyek hőgátló tulajdonságai kiválóak.
Felhasználási területek:
- – Műemlék épületek hőgátlása
- – Középületek, szállodák, magán lakások
- – Ipari létesítmények, csarnokok
- – Olajipari létesítmények, tartályok, tartálykocsik
- – Mezőgazdasági létesítmények, állattartó telepek, hűtő teherautók, lószállító kamionok
- – Vágóhidak, hűtőházak ( 2023.01.01-től az EU egészségügyi rendelete maximálja ezen létesítmények külső bevonatain is a megengedhető csíraszámot. Ennek kevés bevonat tud megfelelni. Új fejlesztési kihívás. )
- – Hidak ( A tartó felmelegedés okozta dilatáció csökkentése )