Skip to content

Év Festője 2022 – Pályamunka

Idén, 2022-ben elindultunk egy szakmai versenyen, amit az Airless és Egyéb Szórástechnika Kft. szervezett. Ezen posztban szeretnénk bemutatni a versenymunkánkat. Pályázatunk, a maximálisan megszerezhető 400 pontból, 368 pontot ért el, ami a beltéri festés kategóriában, I. helyet kapott.

A részletes pályázatot leíró dokumentáció ezen a linken tekinthető meg. A dokumentációban, az adott munkafolyamatokhoz, részletesebb leírás, illetve több kép is mellékelve van.

A projekt rövid bemutatása

Megmunkált felület nagysága felületképzés és falfestés esetében 875 m2, mázolás során pedig 300 fm.

A munkaterületen a felületek harmad osztályú gipszkartonozással, bandázsolással és vakolással rendelkeztek. A munkavégzést két ütemben (I. ütem: tetőtér szint, II. ütem: földszint) valósítottuk meg, 28 munkanap alatt, 3 fővel, illetve az első héten 1 fő tanulóval. A projekt különlegessége volt, hogy előttünk már négy csapat fordult meg, akik a felületkezelésre szánt költségvetési összeg, több mint 80%-át  felemésztették, így a megrendelő kérésére csak a menthetetlen részeket lehetett eltávolítani, majd újra kialakítani. Őt idézve, „Ebből kellene várat építeni.” Ahogy minden helyszínen, itt is legjobb tudásunk szerint végeztük munkánkat.  

Az alábbi képek, a tetőri gipszkarton felület kiinduló állapotot mutatják be:

A MUNKATERÜLET KIINDULÓ ÁLLAPOTA

I. ütem – Tetőtér

Falfelületek, síkok: A munkaterület átvételekor az alábbi minőségű felületek fogadták a csapatot: A tetőtérben egy gyenge, harmad osztályú gipszkartonozás: derékszögek hiánya, nagyobb síkbeli eltérések, hanyag csavarozás, ferde síkok esetében a sarok nem fut, nagyobb hézagok a mennyezeti és oldalfali elemek találkozásainál, a egyes tetőablakok elérik a karton síkot, illetve helyiség ajtóinak felső élénél, 3-10 mm közötti távolság között mozog a távolság 80 centiméteren.

Felhelyezett élvédők: A felhelyezett élvédők függője, vízszintje még az elfogadható értéken belül volt. Az anyagok hanyag módon eldolgozatlanok, vastag, vállasok és kantlisak voltak. A megrendelőnek egyes élvédő profilok esetében javasoltuk azok eltávolítását, viszont a nem megfelelő kivitelezés, a csapatok váltakozása a költségvetés nagy részét felemésztették már, így csak a nagyon szükséges, menthetetlen részek kerültek cserére. 

Bandázsolás és csavarfejek: A gipszkartont, a kivitelező szakember Q1 bandázzsal adta át a megrendelőnek. A bandázsolás elképesztően hanyag kivitelezésű, éppen eléri a III. osztályú kivitelezési szintet. Minden illesztésbe öntapadós fiba hálót helyeztek: sarkokba, karton elemek találkozásához, nyílászáró kávák élvédőire. Helyenként 4-5 mm vastagságban meghagyva az élvédőn a glettanyagot, a sarkokban nagyobb anyagdarabokat „csomókat”.

A hálón az anyag jórészt nem takar, vagy hiányos, az élvédőkről a háló ki és/vagy lelóg, kilóg az élről. Több helyen eltávolítást igényelnek. A gipszkarton rögzítéshez használt csavarok számos helyen nincsenek síkon belül, ferdén csavarozottak, a csavarfejek kidomborodnak a síkból, pluszosak. Hézagoláskor az anyag, erre a felületre került felhordásra. A csavarok több helyen további csavarozást, ráhúzást igényelnek, a felhordott anyagok lekaparása után.

II. ütem – Alsó szint

Fogadófelületek állapota: Felületvizsgálat során megállapításra került, hogy a falak kellően szárazak, nem nedvesek, nincs felázás, beázás. A vakolt oldalfalak felülete leginkább III. osztályú, számos felületi hibával, nem megfelelő kivitelezéssel. Pl.: A fürdőszoba ajtótok körül végig XPS lemez került behelyezésre, síkból több helyen kilógva, hálózás nélkül, hőszigetelő ragasztóhabarccsal szimplán bevonva. Ugyanezen helyiség szobaajtójának kávája, azonos állapotú. Az előző szakkivitelező egyes helyiségekben megkezdte a felületképzési folyamatot – glett felhordást – feltehetően felület előkészítés nélkül. Egyes oldalfalak félig glettelve voltak, rengeteg glettelési hibával. Egy falon már 2 sor – feltehetően széria glett – felhordásra került, míg a mellette levőn, még a felület előkészítése sem történt meg.

Az alábbi képek, a földszinti oldalfelület kiinduló állapotát mutatják be:

KIVITELEZÉSI FOLYAMATOK

    1. Felületek előkészítése

    A tetőtéri szinten a gipszkarton felületeken az élvédőknél, kilógó öntapadós fiba hálót ki-, illetve visszavágtuk, szükség esetén eltávolítottuk. A gipszkarton illesztéseknél, sarkoknál található anyagfölösleget, csömbörlékeket kaparó segítségével eltávolítottuk, ahol szükséges volt, visszacsiszoltuk. A teljes felületet nagy lepkével átdörzsöltük, majd portalanítottuk, az aljzatot összesöpörtük.

    A földszinten vakolt oldalfal, illetve gipszkarton mennyezet volt látszó gerendákkal. A vakolt oldal fal teljes mértékben átdörzsölésre került. A beton fröccsenéseket kaparó segítségével eltávolítottuk. Egyes helyeken vastagabb – 2-3 cm – vakolat folt volt, ezeket levéstük. A teljes felületet portalanítottuk, majd az aljzatot portalanítottuk, ezt követően a vakolt oldalfalat mély alapoztuk.

    Takarás, maszkolás

    A nyílászárók, tokok részeit – amely helyiségekben ez szükséges volt – , Tesa normál beltéri maszkolószalaggal (20, 30, 50 mm szélességűek) ragasztottuk, illetve az ablakok és ajtókat pedig fátyol fóliával takartuk. A belső nyílászárók a felső szinten csak a festés után, a tokszegő lécek későbbi felhelyezése miatt kerültek lazúrozásra így kizárólag, a lécek által nem takart részeket szalagoztuk ki. Az alsó szinten az ajtók és a tokok már a készre festés előtt lettek lazúrozva, itt már a falfelületek festése előtt fóliáztuk őket.

    Felület és élképzés (Glettelés, élvédőzés)

    Az emeleti részen, a teljes felület gipszkarton felület volt. A Q1 fázist az előttünk lévőkivitelező végezte, hanyag minőségben. A szükséges Q1-es felületi javításokat követően Q2-es hézagkitöltő glettelés követett. Száradást követően Q3-as glettelési fázis következett, amit egy szélesebb, 45 cm-es L’outil Parfait glettelő hengerrel és 60 cm-es STORCH kétkezes glettlehúzóval végeztünk. A Q3 fázisban felhasznált anyag Baumit FinoFinish Expert előkevert, vödrös diszperziós glettanyag volt, kannánként (20 kg) 0,4-0,5 literes hígítással.

    A földszinten, a vakolt oldalfalazaton alap glettrétegként Baumit FinoFill zsákos glettanyagot használtunk. A felhordás glettvassal történt, majd 60-as és 80 cm-es kétkezesglettlehúzóval kisimítottuk. A felület a glettelés előtt mély alapozásra került. Második rétegként, Baumit FinoFinish Expert előkevert vödrös diszperziós glettanyagothasználtunk, kannánként (20 kg) 0,3 – 0,4 literes hígítással, melyet szintén glettelőhengerrel hordtunk fel,

    Egyes helyiségekben nem szakszerű felületkialakítás történt kávázáskor, felületképzéskor. Az egyik földszinti helyiségben az ajtókávát XPS lemezzel alakították ki, amit viszont hálózás nélkül, hőszigetelő ragasztóval húztak át. Ugyanebben a helyiségben a fürdő ajtó melletti 20 cm-es sávban ugyanezen technikával alakították ki a felületet, jelentős síkbeli eltérésekkel. Ezeken a helyeken dryvit hálóval erősítettük és hoztuk falsíkba a felületeket, FinoFill gipszes glettanyagba ágyazva, majd másodolva.

    Az emelet és a földszint között, egy gipszbeton szerkezetű lépcső került kialakításra. A gipszlapok megfelelő felületi előkészítését (átkaparás, portalanítás, alapozás) követően, FinoFillbe ágyazott üvegszövethálót (dryvit) dolgoztunk be. Kötést, száradást követően,másnap másodoltuk, szintén FinoFill gipszes glettanyaggal.

    Élvédőzést csak az alsó szinten kellett már végeznünk. Sajnos a fogadó felületek itt sem voltak megfelelőek. Az élekre, az aluminium élvédőket FinoFillbe ágyazva helyeztük fel. A boltíves élekhez hajlítható műanyag élvédőt helyeztünk. Az élvédőkre üvegfátyol szalagot helyeztünk, majd száradást követően másodoltuk.

    Csiszolás

    A felületek teljes száradását követően FESTOOL Planex falcsiszolózsiráffal, P180-as, kerámia csiszoló koronggal, valamint a zsiráfhoz csatlakoztatott FESTOOL CTL 36E-AC elszívómobillalgépi csiszolást végeztünk a falakon. A sarkok kézi csiszolását P120-as csiszolószivaccsal, valamint P120-as csiszolópapírral végeztük. A csiszolás során, végig nagy fényerejű reflektorokat használtunk. A csiszolást követően a teljes felületet portalanítottuk, az aljzatotfelsöpörtük.

    Alapozás

    A tetőtérben Valmor mély alapozót, míg a földszinten már Casati Jolly Fix alapozóthasználtunk. Az utóbbi nagyon szépen zárja a felületet, nincs felületi marás, nem leszfényfoltos a felületet. Az 5 literes kiszerelés kiadóssága, hígítva 350-400 m2. Az alapozókat agyártói utasítások szerinti hígítási arányban bekevertük, sarkokban ecsettel, kis teddyvel, anagyobb felületeket pedig teddy hengerrel mély alapoztuk, ezt követően hagytuk száradni.

    Első réteg festés

    Alsó szinten a Casati festékgyártó Top Cream diszperziós beltéri falfestékét, míg a tetőtériszinten, ZERGE beltéri diszperziós falfestéket (fehér) használtunk, citrus illattal. Utóbbit 1 litertiszta vízzel hígítottuk, míg a Casati festéke esetében, gyártói utasítás szerint 14 literfestékhez, 13 liter vizet adtunk. Mindkét festéket PENTRILO 45 cm-es 19 mm szálhosszúságúcérna hengerrel, illetve snejdolásnál 10 cm széles 19 mm szálhosszúságú ROTA hengerrel, éslapos ecsettel hordtuk fel.

    Flekkolás (felületi hibák javítása)

    Az első réteg festést és annak száradását követően a teljes felületet átlámpáztuk, aholszükséges volt, javítottuk a felületi hibákat. Ehhez Baumit FinishLight-ot (előkevert diszperziós vödrös glettanyagot) és az adott festék keverékét használtuk. . A javításokat száradás utáncsiszoltuk, majd portalanítottuk.

    Akrilozás, majd készre festés

    A gerendák és kartonfelületek találkozásainál 50 mm széles TESA maszkolószalaggalkiragasztottuk akrilozandó résznél, majd ugyanezeket a folyamatokat a nyílászáróksarkainál, ajtó tokoknál is elvégeztük. Soudal festhető akrilt vizes ujjal elhúztuk agerendáknál található réseknél, illetve a gipszkarton sarkaiban is. A nyílászárók belső sarkaitszintén előragasztás után akriloztuk ugyanezen módszer szerint. Az akrilozást átfestettük,majd a szalagokat eltávolítottuk. Ezt követően a teljes felületet, készre kentük, a korábban említett festékekkel.

    Fafelületek lazúrozása

    Az ingatlan belső nyílászárói (ajtók és tokok), és látszó gerendái lazúrozásra kerültek. Sajnos a szárazépítő szakkivitelező nem számolt azzal, hogy az ajtókat le lehessen akasztani a helyükről. Volt olyan ajtó, ahol az élvédőzőtt felső káva és az ajtólap felső falca között 2-3 mm volt csak a rés. Az ajtókat leakasztani nem tudtuk, hogy mázolóbakon tudjuk elvégezni az előkészítő és mázolási munkákat, így a munkafolyamatokat lábon, az ajtók helyén dolgoztuk a felületen.

    A lazúrozási folyamatot két részre osztottuk, emeletre és földszintre. A tetőtérben az ajtókon nem voltak felhelyezve a tokszegő lécek, ezeket csak a festés után helyezték fel az asztalosok, így a mázolást csak a falfestést követően tudtunk elvégezni. Ennek megfelelően a munkafolyamatok, ha csak részben is, de eltértek egymástól egy kis mértékben.Az emeleten a készre festés száradását követően, a tok mentén a készre festett falfelületeket szenzitív maszkolószalaggal körbe ragasztottuk, hogy óvjuk a már festett felületet a vékony lazúrtól. A tokokat és az ajtólapokat teljes egészében P120-as csiszolópapírral felcsiszoltuk, majd portalanítottuk. A gyantás részeknél észter hígítóval kezeltük a felületet. Száradást követően először az ajtó tokokat, majd az ajtó lapokat a falcos oldallal kezdve, AkzoNobel CETOL® WF 771 vizes bázisú vékony lazúrral kentük. Száradást követően (másnap), második rétegben kentük a fa felületeket.

    A földszinten az ajtókat és tokokat még a falak festése előtt mázoltuk. A fa felületeket teljes egészében P120-as csiszolópapírral felcsiszoltuk, majd portalanítottuk itt is. A gyantás részeknél észter hígítóval szintén kezeltük a felületet. Száradást követően először az ajtó tokokat, majd az ajtó lapokat a falcos oldallal kezdve, AkzoNobel CETOL® WF 771 vizes bázisú vékony lazúrral kentük. Száradást követően másnap, második rétegben kentük a fa felületeket. Néhány ajtó tokra később kerül felhelyezésre a tokszegő, ezen ajtókat és tokokata tulajdonos kérésére szintén kentük, a hozzájuk tartozó tokszegő léceket mázolóbakokon lazúroztuk. A bejárati ajtók a külső felületen három rétegben kerültek kenésre.

    A földszinten a mennyezetnél, megmaradó látszó gerendák voltak. A nappali-konyha-étkezőhelyiségben gyalult kockagerendák voltak. Itt egy minimális felcsiszolásra volt szükség. A lobbyban, hálószobában, közlekedőn és az előtérben bontott, antikolt, rusztikus keresztgerendák voltak. A fa felületeket teljes egészében, a nappaliban P120-as, míg a másik négy helyiségben P120-as és P80-as csiszolópapírral felcsiszoltuk, majd portalanítottuk itt is. A gyantás részeknél észter hígítóval szintén kezeltük a felületet minden helyiségben. Száradást követően AkzoNobel CETOL® WF 771 vizes bázisú vékony lazúrral kentük. Száradást követően másnap, második rétegben kentük a fagerendákat.

    AZ ELKÉSZÜLT MUNKATERÜLET

    Az alábbiakban készítettünk egy válogatást a teljesség igénye nélkül, ahol megtekinthető az elkészült munka. Pályázatunk, a maximálisan megszerezhető 400 pontból, 368 pontot ért el, ami a beltéri festés kategóriában, I. helyet kapott.
    A bírák a következő szempontokat vették figyelembe:

    1. Feladat összessége, nehézsége, bonyolultsága
    2. Dokumentáció, fotók, műszaki leírás
    3. Szakmai pontosság, színhatárképzés, szakmai minőség
    4. Felsorolt anyagok, szerszámok
    5. Elvégzett munka harmóniája, benyomás 

    Ha Ön is szeretné felújítani otthonát, akár kint, akár bent, keressen minket elérhetőségeinken keresztül, vagy egyeztessen időpontot személyes konzultációra IDE KATTINTVAVállalási körzetünk, Keszthely, Hévíz és 60 km-es vonzáskörzete.
    Válogattunk korábban elvégzett munkáinkból, melyeket a következő linken keresztül megtekinthet:  https://masterx.hu/referencia/

    Legfrissebb közösségi médiában elérhető bejegyzéseinket megtekintheti Instagram oldalunkon is. Kövessen minket és kísérje figyelemmel legfrissebb munkáinkat, pillanatainkat .

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük